rss linked intwitterfacebook

Student Awards Recipients

J. Wayne Reitz Medal of Excellence
This award was established in 1967 to honor Dr. J. Wayne Reitz, UF Provost for Agriculture from 1949-1955 and UF President from 1955-1967. Recipients have achieved a distinguished scholarship record and have demonstrated a high degree of leadership.

CALS Outstanding Junior Award: The E. T. York Jr. Medal of Excellence
This award is named for Dr. E. T. York Jr., UF Vice President of Agriculture from 1963-1973. Recipients have an outstanding academic record in upper-division work and have demonstrated a high degree of leadership.

Emelie L. Matthews Award of Excellence
This award was established in 2015 to honor the contributions of Emelie Matthews, a 35-year CALS employee. The award is made anually to an outstanding senior who came to UF as a transfer student.

Larry J. Connor Medal of Excellence
This award was established in 1999 to honor Dr. Larry J. Connor, CALS Dean from 1991-1999. Recipients are outstanding senior students who have achieved a distinguished scholarship record, have demonstrated a high degree of leadership and contribute to and foster diversity within the student body and society.

CALS Alumni and Friends Leadership Award
This award recognizes a student who exemplifies leadership, scholastic achievement and citizenship and is presented to an outstanding senior who has a high degree of leadership in departmental or college organizations and supports the agriculture, natural resource and life science industries.

Jimmy G. Cheek Graduate Student Medal of Excellence
This award was created to honor Dr. Jimmy Cheek's 33 years of service to UF as a faculty member in agricultural education and communication, CALS Assistant Dean and Dean, and senior vice president for agriculture and natural resources. It is presented to a graduate student who demonstrates high academic potential and achievement, leadership and community involvement, commitment and passion about his or her chosen field of study, personal sacrifice for his or her education, and effort above and beyond the call of duty.

Jack L. Fry Graduate Student Teaching Award
This award is given in honor of Dr. Jack L. Fry, professor emeritus and former CALS Assistant Dean for Graduate Programs.

Dean's Leadership Award

CALS Outstanding Senior Award: The J. Wayne Reitz Medal of Excellence

Academic Year Name Major
2015-2016 Steven Che Food Science and Human Nutrition
2014-2015 Noah Andone Food Science and Human Nutrition
2013-2014 Shelby Kathern Frantz Food Science and Human Nutrition
2012-2013 Eugene Bonnette Rodrick Food Science and Human Nutrition
2011-2012 Michelle Marie Corrado Food Science and Human Nutrition
2010-2011 Bryant Shannon Agricultural and Biological Engineering
2009-2010 Stephanie Stopka Food Science and Human Nutrition
2008-2009 Andrew Migliaccio Food Science and Human Nutrition
2007-2008 Robert Regenhardt Food Science and Human Nutrition
2006-2007 Trevor Smith Food Science and Human Nutrition
2005-2006 Kelly Comerford Food Science and Human Nutrition
2004-2005 Vincent Yeung Food Science and Human Nutrition
2003-2004 Kelli Notestine Food Science and Human Nutrition
2002-2003 Krista Renner Animal Sciences
2001-2002 Kelly Marie Clayton Food Science and Human Nutrition
2000-2001 Virginia A. Braddock Gray Food Science and Human Nutrition
1999-2000 Justin Gude Wildlife Ecology

CALS Outstanding Junior Award: E. T. York Jr. Medal of Excellence

Academic Year Name Major
2015-2016 Rebecca Gould Dietetics
2014-2015 Steven Che Food Science and Human Nutrition
  Joshua Clay Hurdle Agricultural Education and Communication
2013-2014 Theodore "T. Buddy" Miller Agricultural Education and Communication
2012-2013 Shelby Kathern Frantz Food Science and Human Nutrition
2011-2012 Johnie Walter Boatright, III Food and Resource Economics
2010-2011 Cory Pollard Food Science and Human Nutrition
2009-2010 Gavin Rollins Agricultural Education and Communication
2008-2009 Stephanie Stopka Food Science and Human Nutrition
2007-2008 Andrew Migliaccio Food Science and Human Nutrition
2006-2007 Robert Regenhardt Food Science and Human Nutrition
2005-2006 Jacqueline Endaya Food Science and Human Nutrition
2004-2005 Emily Hand Agricultural Education and Communication
2003-2004 Emily DeVane Agricultural Education and Communication
2002-2003 Nicole Willis Sammons Food Science and Human Nutrition
2001-2002 Erin Eckhardt Harlow Interdisciplinary Studies
2000-2001 Jenny Hayes Howard Horticultural Science
1999-2000 Erika (Littlejohn) Marra McDivitt Wildlife Ecology

Emelie L. Matthews Award of Excellence

Academic Year Name Major
2015-2016 Shavone Taylor Animal Sciences
2014-2015 Daniel Greenwell Plant Science

Larry J. Connor Medal of Excellence

Academic Year Name Major
2015-2016 Emily Quintero Food Science and Human Nutrition
2014-2015 Alan Chan Food Science and Human Nutrition
  Michelle Nguyen Biology
2013-2014 Nhi M. Do Food Science and Human Nutrition
2012-2013 Ansuya Prithavi Deosaran Food Science and Human Nutrition
2011-2012 Elaine Suarez Tan Food Science and Human Nutrition
2010-2011 Olga Luaces Food Science and Human Nutrition
2009-2010 Alisha Wainwright Botany
2008-2009 Jocelynn Ortega Food Science and Human Nutrition
2007-2008 Nicole Burton Food Science and Human Nutrition
2006-2007 Justin Silvestre Food Science and Human Nutrition
2005-2006 David Ortega Food and Resource Economics
2004-2005 David Mulia Food Science and Human Nutrition
2003-2004 David Susa-Salazar Agricultural Operations Management
2002-2003 Judy Wu Food Science and Human Nutrition
2001-2002 Aisha Cuadras Manon Food Science and Human Nutrition
2000-2001 Jonathan Matthew Hernandez Microbiology and Cell Science

CALS Alumni and Friends Leadership Award

Academic Year Name Major
2015-2016 Joshua "Clay" Hurdle Agricultural Education and Communication
2014-2015 Nathan Carson Food and Resource Economics
2013-2014 Samantha A. Baraoidan Wildlife Ecology and Conservation
2012-2013 Lauren M. Mayo Animal Sciences
2011-2012 Asher B. Adamec Food Science and Human Nutrition
2010-2011 Sarah Burleson Agricultural Education and Communication
2009-2010 Lauren Foster Food Science and Human Nutrition
2008-2009 Amie Taylor Imler Animal Sciences/Agricultural Education and Communication
2007-2008 Kendra Levine Food and Resource Economics
2006-2007 Tolulope Adebanjo Food Science and Human Nutrition
2005-2006 Nana-Ama Ankumah Microbiology and Cell Science
2004-2005 Elizabeth Paige Wingate Food and Resource Economics
2003-2004 Megan Hoot Family, Youth and Community Sciences
2003-2004 Marshall Baker Agricultural Education and Communication
2002-2003 Miranda Jo Hardee Animal Sciences
2002-2003 John Hall Agricultural Education and Communication
2001-2002 Jim Spratt Interdisciplinary Studies
2000-2001 Ralph Benjamin Yoder Food and Resource Economics
2000-2001 Samer Hasan Jaber Food Science and Human Nutrition
1999-2000 Sarah Jefferson Maass Animal Sciences
1999-2000 Sally Simmons Tucker Entomology and Nematology
1999-2000 Jade Williams Wildlife Ecology
1999-2000 Mark Zeiler Food and Resource Economics

Jimmy G. Cheek Graduate Student Medal of Excellence

Academic Year Name Major
2015-2016 Esteban Rios Agronomy
2014-2015 Amanda Ford Nutritional Sciences
2013-2014 Ricardo B. Valladares Microbiology and Cell Science
2012-2013 Matthew H. Shirley Wildlife Ecology and Conservation
2011-2012 Cory J. Krediet Interdisciplinary Ecology
2010-2011 Andrew Barbour Fisheries and Aquatic Sciences
2009-2010 Andrew Thoron Agricultural Education and Communication
2008-2009 Sebastian Galindo-Gonzalez Agricultural Education and Communication/Animal Sciences

Jack L. Fry Graduate Student Teaching Award

Academic Year Name Major
2015-2016 Berthrude Albert Agricultural Education and Communication
2014-2015 Chris Mott Agricultural Education and Communication
2013-2014 Jessica Holt Agricultural Education and Communication
2012-2013 Kelly Monaghan Interdisciplinary Ecology
2011-2012 Dana Bigham Fisheries and Aquatic Sciences
2010-2011 Catherine Shoulders Agricultural Education and Communication
2009-2010 William Pelletier Agricultural and Biological Engineering
2008-2009 Karen Cannon Agricultural Education and Communication
2007-2008 Roslynn G.H. Brain Agricultural Education and Communication
2006-2007 Nicholas E. Fuhrman Agricultural Education and Communication
2005-2006 James Dunford Entomology and Nematology
2004-2005 Amanda Ruth-McSwain Agricultural Education and Communication
2003-2004 Christy Bratcher Animal Sciences
2002-2003 Jennifer Gillett Plant Pathology
2001-2002 Susan Moyers Food Science and Human Nutrition
2000-2001 Hector Perez Horticultural Science
1999-2000 Kerry Smith Animal Sciences

Dean's Leadership Award

Academic Year Name Major
2005-2006 John Faryna Microbiology and Cell Science
2004-2005 Megan Hoot Family, Youth and Community Sciences
2003-2004 Sigma Alpha  
2002-2003 R. Andres Ferreyra Agricultural and Biological Engineering
2002-2003 Carlos Messina Agricultural and Biological Engineering
2001-2002 Natalie Lamneck Animal Sciences
2001-2002 Waldir Fernandes, Jr. Food and Resource Economics
2000-2001 W. Greg Steube Animal Sciences
1999-2000 Judith Wolfe Food Science and Human Nutrition
1999-2000 Steven Southwell Food and Resource Economics
1999-2000 Leigh Ann Gordon Carman Food Science and Human Nutrition
1999-2000 Melody Hadley Agricultural and Biological Engineering